Kurumsal Bulut Hizmetleri

kurumsal-bulut-hizmetleri-9668.jpg

Kurumsal Bulut Hizmetleri

Bilgisayarlarin ilk çikmaya basladigi dönemlerde verilerimizi kapasiteleri çok çok düsük disketlerde saklayabiliyorduk. Ancak günümüze gelindigin gerek cihazlarin gelismesi ve gerekse de teknolojinin kullanim alanlarinin çok büyük bir gelisim göstermesinde dolayi saklamakta zorluklar çekilmeye baslandi. Özellikle sirketlerin kurumlarin bilgi ve arsivleri depolanmasi hayli zor bir hal almaya basladi. Kisisel olarak düsünüldügünde daha sahislarin kendi fotograflari yada sahsi dosyalarini saklamak için dahi daha genis alanlara olan ihtiyaçlari söz konusundur. Bu gibi durumlarda tasinabilir ya da daha büyük aygitlarin tasinmasinin önüne geçebilecek ve hemen hemen her yerden ulasimin saglanabildigi bulut teknolojileri kullanilmaya baslandi.

Bulut teknolojisi en basit sekliyle hiçbir kurulum gerektirmeden Internet üzerinde ulasilabilen online veri depolama hizmetleridir. Kisilerin ve kurumlarin depoladiklari program, veriler vs. gibi tüm bilgilerin internetin kullanilabilir oldugu her yerde rahatlikla ulasabilmesini saglayan bu hizmete bulut teknoloji denilmektedir.

Özellikle sirketlerin önemli ve baskalarinin eline geçmemesi gereken verileri dijital ortamlarda tutulmakta. Bu durum elbette büyük kolayliklar saglamakta. Ancak bu durumda bu verilerin güvenligi konusunda sorunlar ortaya çikmaktadir. Sirketlerin bu veriler de kayiplar yasamalari ticari açidan tamir edilemez zararlara ugramalarina sebebiyet vereceginden kurumsal bulut hizmetlerinin önemi büyük ölçüde artmaktadir. Bu gibi sikintilarin ortadan kalmasi için kurumsal bulut hizmetleri veren profesyonel sirketler mevcuttur.

Bu sirketler depolanmis verilerinizi size ulastirirken uçtan uca sifreleme yöntemleri gelistirerek verilerin yalnizca yetkili kisiler tarafindan kullanilmasini saglayarak bu konuda ki güvenlik açiklarinin kapatilmasini saglamaktadirlar.

Bunun yaninda belki de her gün birçok verinin yedeklenmesi gerekmekte olmaktadir. Ancak otomatik veri yedekleme sistemleri sayesinde bu durum ortadan kalkmakta ve veriler otomatik olarak yedeklenmektedir.

Islem sirasinda kullanilan verilerin kaybedilmesi gibi bir durumla karsilasilmasi durumunda otomatik yedekleme sayesinde buluta yedeklenmis olan veriler istege göre geri çagirilarak bu gibi durumlarin önüne geçilmis olunmaktadir.

Yedekleme de kargasadan kurtulmak ve en önemli verilerin korunmasinin kesinlesmesi adina bulut sistem saglayicilari öncelikli verilerin ayarlanmasiyla bu durumu da ortadan kaldirabilmekteler. Isletmecilerin belirlemis olduklari bilgiler ya da alanlar ile ilgili veriler öncelikli depolanarak güvenlik üst seviyelere çikarilabilmektedir.

MESSAGE INFORMATION

Your message has been successfully sent.

Please do not leave any space.

E-BULLETIN REGISTER

Your e-Bulletin registration has been successfully completed.

Please do not leave any space.

Aramıza Katıl.